تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای تا سال ۱۴۲۰/فولادمبارکه راهگشای صنایع برای استفاده از فناوری هسته‌ای است

رئیس سازمان انرژی اتمی در آئین امضای تفاهم‌نامه همکاری در زمینه بازسازی و بهسازی تجهیزات لیزری شرکت فولاد مبارکه و مرکز علوم و فنون لیزر ایران گفت: ۲۰ هزار مگاوات برق تا سال ۱۴۲۰ به همت سازمان انرژی اتمی در کشور تولید خواهد شد.

تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای تا سال ۱۴۲۰/فولادمبارکه راهگشای صنایع برای استفاده از فناوری هسته‌ای است

به گزارش خبرنگار ایراسین، محمد اسلامی ظهر چهارشنبه در آئین امضای تفاهم‌نامه همکاری در زمینه بازسازی و بهسازی تجهیزات لیزری شرکت فولاد مبارکه و مرکز علوم و فنون لیزر ایران اظهار کرد: باور است که انسان را در مسیر پیشرفت قرار می‌دهد، افرادی هستند که پول دارند و نمادهای پیشرفت را خریداری و نصب می‌کنند اما باید نسبت به پایداری روند خرید این نماد توجه داشته باشند.

وی ادامه داد: امروز علوم و فنون نوین که زنجیره ارزش فوق العاده‌ای دارد محل دعوا است، ارزش افزوده حداکثری دارد، به همین دلیل با اتهامات بی شماری که امپراتوری رسانه‌های غربی می‌زنند رو به رو شوید این رسانه‌ها برای تحقق اهداف خود از سازمان‌های بین‌المللی استفاده می‌کنند و این در حالی است که هیچ یک از ظرفیت‌های شکل گرفته در انرژی اتمی خارج از سیاست‌های آژانس نیست و همه چیز آشکار و واضح است.

ما اختیار قانونی داریم که بازرسان را تائید کنیم یا نکنیم

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما اختیار قانونی داریم که بررسی کنیم، تائیدیه بدهیم و یا ندهیم، ما بازرسی نداشتیم که راهش دهیم یا ندهیم و همه اظهارات جوسازی و غوغاسازی بوده و اصلا بازرسی به ایران نیامده است.

وی با بیان اینکه فرایند طی شده در سازمان انرژی اتمی در بالادست و پایین دست زنجیره، دارای ارزش بسیار اقتصادی و خوش آتیه است، افزود: می‌خواستند در آب سنگین تمام پیج و مهره‌ها را باز و خورد کنند که این فناوری را نداشته باشیم، امروز صنایع پیشرفته به دنبال OLED هستند، مشتقات آب سنگین بر پایه این محصول است.

اسلامی با بیان اینکه محصولی که ایران دارد صدر جدول کیفیت و خلوص دنیا است، گفت: این در حالی است که کشور ایران با تحریم‌، تهدید، عملیات تروریستی و ... روبه رو است اما به لطف الهی و اعتماد به نفس و خودباوری، ظرفیت متفاوت و جنگنده برای پیشرفت برنامه‌ها و اهداف انرژی به وجود آورده است.

صرفه‌جویی ۲۰ میلیون دلاری در مصرف نفت در کشور طی ۱۰ سال

وی با بیان اینکه اگر قدرت تشخیص و تمیزدادن فرآوری معادن را نداشته‌ باشیم و اگر نتوانیم راکتور را ‌در چرخه سوخت بارگذاری کنیم نمی‌توانیم اولین نیازهای کشور را تامین کنیم، ادامه داد: در برنامه فولاد مبارکه برای سال ۱۴۱۰ اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد، ما نیز در سال ۱۴۲۰ برنامه ریزی تولید ۲۰ هزار مگاوات برق را داریم تا امروز ۶۲ میلیارد کیلوات ساعت برق داشته باشیم، باید بازدهی ما بسیار بالا باشد این میزان تولید افت ندارد و فرکانسی را که روی شبکه قرار می‌دهد طرفداران زیادی رادارد که امکان خارج شدن از مدار را ندارد در چرخه تولید بازفرآوری دارد.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای تصریح کرد: طی ۱۰ سال گذشته تولیدات برق انرژی هسته‌ای معادل ۹۲ میلیون بشکه نفت به ارزش ۷ میلیون دلار در مصرف سوخت فسیلی صرفه‌جویی شده است.

وی در خصوص تولید فولاد سبز نیز گفت: دنیا برای کربن صفر در حال حرکت است، تعهد کربن صفر یک تعهد بسیار مهم است، باید به این امر پرداخته شود و باید به سمت انرژی پاک برویم.

اسلامی اضافه کرد: انقلاب صنعتی بیشترین چالش‌ را در تحولات اقلیمی ایجاد کرده و باید گام مثبت در مسایل زیست محیطی و اجرای انرژی پاک با مشارکت همه بخش‌ها برداریم.

وی با بیان اینکه تولید انرژی پاک بازدهی اقتصادی بالایی دارد، ادامه داد: این انرژی باید برای صنایع تبدیلی مورد استفاده قرار گیرد و صنایع کوچک مقیاس نیز باید در این زمینه ورود جدی داشته باشند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: صنعت هسته‌ای در ۱۲ رشته در نیویورک و ... جز اقتصادهای رو به پیشرفت است واین در حالی است که در کشور به دلیل دشمنی‌ها این صنعت به جایگاه واقعی خودش نرسیده است.

صنعت هسته‌ای در کشور در زمینه ابزار دقیق و لیزر دستاوردهای خوبی دارد

وی با بیان اینکه صنعت هسته‌ای در کشور در زمینه ابزار دقیق و لیزر دستاوردهای خوبی دارد، اضافه کرد: فولاد مبارکه تاکنون در حوزه لیزر بهره برداری خوبی را داشته و می‌تواند راهگشای دیگر صنایع برای استفاده از دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور باشد.

اسلامی افزود: در حال حاضر استفاده از لیزر را با فناوری زیستی همراه با مشتقات آب سنگین برای درمان به ویژه برای بیماران سرطانی در دستور کار داریم.

وی با تاکید بر اینکه قطار حرکت تحقیقات نتیجه‌گرا فعال است و هر روز دستاورد جدیدی را نشان می‌دهد، افزود: ما این امکان را داریم که در زمینه تصفیه پساب با استفاده از پلاسمای سرد به فولاد مبارکه کمک کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مردان فولاد مبارکه مومنانه پای کارها ایستادند تا به نتیجه رسید، ابراز کرد: در این زمینه با توجه به انعقاد این تفاهم‌نامه همکاری‌ها در مرکز لیزر ادامه دار خواهد بود و به نتایج خوبی نیز دست می‌یابد.

منبع: irasin-47194

ارسال نظر

New Project اخرین اخبار
New Project پربیننده‌ترین اخبار