۱۹۹ اصفهانی در سالجاری بر اثر استنشاق گاز منواُکسیدکربن مسموم شدند

۱۹۹ اصفهانی در سالجاری بر اثر استنشاق گاز منواُکسیدکربن مسموم شدند

۱۹۹ اصفهانی در سالجاری بر اثر استنشاق گاز منواُکسیدکربن مسموم شدند
12 دی 1400, 20:43 / کد خبر:783692

مدیر روابط عمومی و سخنگوی مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه شهرستان‌های نجف آباد، فلاورجان و سمیرم هر کدام با ۷ درصد نیز در رده‌های بعدی، بیشترین میزان مسمومیت با این گاز را دارا هستند، خاطرنشان کرد: سال گذشته نیز ۵۰۵ مسمومیت با گاز سی او (co) در استان رُخ داد که ۱۶ نفر جان خود را از دست دادند و ۴۸۹ نفر نیز به مراکز درمانی منتقل یا بصورت سرپایی درمان شدند.

عباس عابدی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه بیشترین آمار فوتی با ۱۰ نفر مربوط به شهرستان اصفهان بوده است ، افزود:  از ابتدای سال تاکنون ۱۷۷ نفر به‌دلیل مسمومیت با گاز منواُکسیدکربن به بیمارستان منتقل یا بصورت سرپایی در محل درمان شدند.

شهرستان‌های اصفهان، خمینی‌شهر و مبارکه در صدر مسمومیت‌های منواُکسیدکربن

عابدی گفت: از موارد مسمومیت با منواُکسیدکربن در استان، شهرستان‌های اصفهان، خمینی‌شهر و مبارکه به ترتیب با ۳۵، ۱۲ و ۹ درصد، به مراتب بیشترین میزان مسمومیت با این گاز سمی را داشتند.

مدیر روابط عمومی و سخنگوی مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه شهرستان‌های نجف آباد، فلاورجان و سمیرم هر کدام با ۷ درصد نیز در رده‌های بعدی، بیشترین میزان مسمومیت با این گاز را دارا هستند، خاطرنشان کرد: سال گذشته نیز ۵۰۵ مسمومیت با گاز سی او (co) در استان رُخ داد که ۱۶ نفر جان خود را از دست دادند و ۴۸۹ نفر نیز به مراکز درمانی منتقل یا بصورت سرپایی درمان شدند.

به گفته وی، سال گذشته بیشترین میزان مسمومیت با منواکسیدکربن به ترتیب با ۲۴۷، ۴۰ و ۳۶ مورد مربوط به شهرستان‌های اصفهان، فلاورجان و لنجان بوده است.

مدیر روابط عمومی و سخنگوی مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان ادامه داد: در سال ۹۸ نیز ۶۰۱ مورد گازگرفتگی با منواکسیدکربن در استان حادث شد که ۳۰ نفر جان باختند و ۵۷۱ تَن دیگر به بیمارستان منتقل و یا در محل درمان شدند.

وی بیان کرد: در آن سال نیز شهرستان‌های اصفهان، نجف‌آباد و خمینی شهر، بیشترین میزان مسمومیت را به خود اختصاص دادند.

پزشکی قانونی اصفهان درباره افزایش تلفات گازگرفتگی با منواُکسیدکربن هشدار داد

همچنین با سردتر شدن هوا و نزدیک شدن به فصل زمستان، اداره کل پزشکی قانونی استان در خصوص افزایش آمار تلفات مسمومیت با گازمنواُکسیدکربن  در این ایام هشدار داد و بر لزوم استفاده درست از سیستم های گرمایشی تأکید کرد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان نیز در ارائه آماری ۸ ماهه از مسمومیت‌های منواُکسیدکربن گفت: بر اساس آمارهای موجود در هشت ماهه سال جاری ۲۹ نفر شامل ۲۲ نفر مرد و هفت نفر زن بر اثر مسمومیت با گاز منواُکسیدکربن در استان جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات ۲۰ نفر بود، افزایش یافته است.

علی سلیمانپور افزود: در آبان ماه امسال شاهد افزایش آمار فوتی های ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن بودیم. آمار مسمومیت با گاز منواُکسیدکربن در آبان ماه امسال ۱۱نفر بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۵ نفر فوتی افزایش بیش از دوبرابری داشته است.

وی از شهروندان خواست: با رعایت نکات ایمنی و دقت در نصب و به کارگیری سیستم‌های گرمایشی، از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کنند.

به گزارش ایرنا، هر ساله با شروع فصل سرما در کشور و استفاده از وسایل گرمایشی در منازل، محل کار و خودروها، هر روزه اخبار مختلف گازگرفتگی و مسمومیت با گاز منواُکسیدکربن را می‌شنویم که یا جان هموطنان را می‌گیرد یا آنها را راهی بیمارستان می‌کند.

منواُکسیدکربن ، گازی بی رنگ و بی‌بو موسوم به "قاتل نامرئی" با شروع فصل سرما با آماری گسترده‌تر اما آرام و بی‌صدا، خانواده‌هایی را عزادار می کند و هر سال با آغاز فصل سرما، میزان مسمومیت با منواکسید کربن افزایش می یابد.

عمده‌ترین منبع تولید این گاز، سوختن ناقص نفت و گاز است ولی در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی بویژه در محیط های بسته و فاقد اکسیژن، تولید گاز منواُکسید کربن امکانپذیر است.

استفاده از آبگرمکن یا بخاری مُستعمل یا دارای نقص فنی و بدون دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در محل سکونت، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می‌دهد.

اما از علل مسمومیت‌های تنفسی هم می‌توان به استفاده از زغال در محیط بسته یا چادر مسافرتی، مسمومیت با گاز فاضلاب، گاز خودرو در داخل پارکینگ، خروج لوله بخاری از منفذ، بخاری بدون دودکش، خرابی آبگرمکن، استفاده از وسایل گازسوز در خودرو و چادر سفری و یا نصب آبگرمکن در حمام اشاره کرد.

به علت بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید احساس نشود.

علائم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و درد شکم و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغماست.

در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشداردهنده باشد.

از سایر علائم مسمومیت با گاز منواکسیدکربن می‌توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها اشاره کرد.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱، شماره ؛ 15 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین